17.7 C
Brno
Středa, 7 června, 2023

Rozsáhlý venkovský dům s nízkými provozními náklady. Jak toho architekti dosáhli?

Bassano del Grappa v italském regionu Benátsko má významnou historii a velmi příjemné okolí. Architekt Dario Scanavacca v této oblasti navrhl venkovské sídlo ve tvaru písmene U. Vytváří tak dokonalé soukromí a pohodlí pro domácí i hosty.

Jedno rameno tvoří bazén, ostatní dvě ramena jsou na sebe kolmé jednopodlažní stavby oblečené do tmavého dřeva a skla. Nádvoří, které vzniklo uprostřed tohoto prostoru, je vyvýšené a nabízí dokonalý výhled na okolní přírodu.

Venkovské sídlo v Itálii
Zdroj: ds_A architettura Dario Scanavacca

Díky zvolenému tvaru a fasádě zapadá moderní budova do zemědělské krajiny mezi kopci nedaleko historického centra města bez rušivých momentů. Obytné svazky novostavby jsou na sebe kolmé a obě mají plochou nakloněnou střechu – ovšem s jiným sklonem. Severní část domu je řešena jako hlavní denní zóna a v západní části je soukromý prostor na spaní.

Venkovské sídlo v Itálii
Zdroj: ds_A architettura Dario Scanavacca

Severní a západní fasáda jako ochrana
Díky orientaci budovy na jihovýchod se podařilo architektovi vtáhnout do interiéru obytné zóny ty nejkrásnější výhledy. Celá jedna stěna je proto prosklená. Na hlavní obytnou místnost navazuje terasa, která poskytuje kontinuitu mezi interiérem a exteriérem a posiluje propojení budovy se zahradou.

Přečtěte si také
Původně venkovský statek, později škola a dnes vkusné bydlení na chalupě
Severní a západní fasáda působí uzavřeny, mají jen malé okna umístěny v různých výškách. Chrání soukromí a zároveň vnášejí přirozené světlo do místností. Dům chrání před větrem ze severu a přehříváním v létě ze západu.

Venkovské sídlo v Itálii
Zdroj: ds_A architettura Dario Scanavacca

Masivní dřevo, celulózové vlákno, sádrovláknité panely
Autor návrhu Dario Scanavacca netají, že zvláštní pozornost věnoval konstrukčním aspektům. „Nosné stěny sestávají z rámu z masivního dřeva se systémem nosníků vyplněného celulózovým vláknem a vyztuženého sádrovláknitými panely. Vnější fasáda používá větraný stěnový systém z masivního modřínu, který zaručuje výrazné úspory energie, akustické zlepšení a ochranu před živly, „vysvětluje architekt.

Venkovské sídlo v Itálii
Zdroj: ds_A architettura Dario Scanavacca

Jak je řešeno vytápění a chlazení domu?
Vytápění a chlazení domu je zajištěno tepelným čerpadlem vzduch-vzduch, které využívá horizontální geotermální energii. V kombinaci s fotovoltaickým a solárním tepelným systémem to výrazně snižuje provozní náklady.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality