9.7 C
Brno
Sobota, 3 června, 2023

Vzácný minerál prehnit si podmanil svět šperků. Dejte mu šanci i vy

Název prehnit nezní možná úplně atraktivně, skrývá se za ním však překrásný a zajímavý minerál. Jaký vlastně je?

Minerál vyhledávaný sběrateli

Jedná se o křemičitan hliníku a vápníku. Jeho odstín osciluje od zcela bezbarvých krystalů přes šedobílou až po zelené kameny, přičemž právě zelená patří k nejžádanějším. Teprve v roce 2000 byl pak v Jihoafrické republice objeven vzácný oranžový prehnit, v současnosti vyhledávaný sběrateli.

Většinou bývá průsvitný a zřídka průhledný. Je pro něj charakteristický skelný lesk. Vzácně v něm mohou být patrny i vrostlice dalších nerostů.

Prehnit je poměrně hojným minerálem. Jeho první nálezy lze datovat do 18. století. Tento objev byl učiněn v Africe. Název dostal právě podle svého objevitele – plukovníka Hendrika von Prehna. Právě tento muž následně nerost dovezl do Evropy.

Zejména díky nápadné zelené barvě podobné jadeitu mu byly okamžitě přisouzeny četné magické schopnosti. Dodnes se proto mezi duchovně založenými lidmi považuje za jeden z nejsilnějších kamenů. Údajně má výrazný ochranný účinek.

Prehnit ve šperkařství

Kromě ezoteriků však přitahuje i širokou veřejnost. Pro výrobu šperků jej předurčuje relativně nízká tvrdost. Díky tomu z něj lze vybrousit prakticky jakýkoli tvar. Nejčastěji se však setkáme s prehnity broušenými do oválného nebo kulatého tvaru (kabošony).

Lze říci, že obvykle teprve broušením v plné intenzitě vynikne jejich krása. V surové podobě je tento minerál na pohled relativně nezajímavý.

Jako šperkový kámen dosud není prehnit příliš rozšířen. Stále je relativně vzácný, byť jeho popularitě v posledních letech napomáhají nově objevená naleziště. Kromě Afriky jej lze najít v Číně, Austrálii nebo v USA.

Šperky s tímto kamenem proto patří mezi originální doplňky, s nimiž se zaručeně neztratíte. Prehnit výborně ladí především se stříbrem. Stříbrné šperky s prehnitem se tak stanou jedinečnou ozdobou i vaším osobním talismanem. Šanci dejte například prstenům s prehnitem, které budou oddaně střežit váš půvab.

Další informace se dozvíte v článku Šperky s prehnitem na našem blogu.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality