Máte přehled o tom, jaké možnosti existují na trhu, co který z nich zvládne a jaké jsou výhody či nevýhody? Co přesně potřebujete vědět, abyste zvolili optimální radiátor, který bude vyhovovat vašim požadavkům? Zjistěte vše potřebné, co vám proces výběru podstatně usnadní!
Jak výkonný by měl radiátor být?
Jedná se o základní veličinu, o kterou byste se měli zajímat. Co si pod tím představit? Jde o to, abyste při výběru věděli, kolik tepla má radiátor vyrobit a zároveň byla tato energie optimálně využita. Výkon otopné soustavy má zásadní faktory:
- Pokojovou teplotu
- Teplotu zpátečky
Čím nižší je teplota průtoku, tím musí být radiátory větší, aby dokázaly místnost vytopit přesně podle vašich požadavků.
Vzorec pro výpočet výkonu radiátoru zní:
Plocha místnosti v m2 X výška místnosti (uvedená v metrech) X 40 W.
Tip: topení voda plyn – vše z této oblasti seženete na zákazníky prověřeném e-shopu Topenilevne.cz!
Druhy radiátorů
Bereme-li v potaz samotné zpracování, bavíme se o žebrových, deskových a koupelnových radiátorech (žebřících). Ve starších domech se můžete setkat ještě s litinovými radiátory, které se ale postupně nahrazují novými plechovými nebo hliníkovými radiátory.
Žebrové radiátory: otopná tělesa sešroubovaná z hliníkových žeber, která svým tvarem podporují proudění okolního vzduchu. Nevýhodou žebrových radiátorů jsou jejich větší rozměry (oproti deskovým radiátorům). Tuto nevýhodu však vyváží perfektní výhřevností a dlouhou životností – nehrozí u nich koroze. V oblasti voda, plyn, topení, jsou tyto druhy radiátorů velmi praktické a využijete je i ve starších domech, které mají vyšší tepelné ztráty než novostavby.
Deskové radiátory – ty jsou zcela bezúdržbové. Stačí je otřít vlhkým hadrem, a to je vše. Výhodou deskových radiátorů je také jejich vzhled – působí „čistě“ a nijak nenarušuje vzhled celé místnosti.
Koupelnové radiátory – žebříky – jedná se o trubková otopná tělesa určená k vytápění koupelen nebo sušení ručníků, osušek i prádla. Koupelnové radiátory jsou využitelné také do prostoru toalet nebo kuchyně. Pokud nechcete zvolit klasické bílé provedení, existuje na trhu široké spektrum barevných koupelnových radiátorů v různých designech. Pro všestranné použití můžete napojit koupelnový radiátor na dva topné systémy současně. Pro ohřev vody v radiátoru lze také využít čistě elektrickou energii, a to díky instalaci topné tyče.
Tip: chcete-li mnohonásobně zvýšit výkon radiátoru, pořiďte si ventilátor pod radiátor. Nenápadný přístroj, který upevníte pod radiátor a dokáže efektivněji pomoci rozvést teplo po místnosti.