Aby bylo maso takové, jak má být, před přípravou ho nikdy nenamáčíme ve vodě (zbytečně by se vylouhovaly), ale pouze otřeme vlhkou utěrkou nebo krátce opláchneme.
magazín Vařečka 08.05.2020 16:00 maso, grilování, roštFoto: Shutterstock
Rošt před grilováním nejprve potřeme tenkou vrstvou oleje.
Okraje masa před úpravou nařízneme, aby se tepelným zpracováním nekroutily, a od kosti uvolňujeme naříznutím, aby se všude propeklo. Před dušením maso vždy osmažíme na tuku po obou stranách, aby se na povrchu srazilo. Bude tak šťavnatější, protože během přípravy šťáva nevytéká. Z téhož důvodu do masa při obracení nepíchla vidličkou. Mražené maso vaříme tak, že jej nejprve dáme do vařící vody, aby se povrch masa srazil a zůstalo šťavnaté. Zlatavou kůrku při pečení zase dosáhneme tak, že maso vložíme do trouby už předem předehřáté a zpočátku pečeme prudce, pak teplotu snížíme a dopékáme zvolna.
Umění špikovat
Maso Spike slaninou ve směru vláken, protože slanina tak snadněji proniká do masa a při krájení se tvoří v mase malé čtverečky, jakási mozaika. Aby se slanina lépe krájela, necháme ji nejprve v ledničce chvíli ztuhnout.
Namazaný rošt
Rizikem při pečení na roštu, zejména u ryb, je, že se maso přichytí na rozpálenou mřížku a pak se špatně obrací. Proto rošt nejprve potřeme tenkou vrstvou oleje a poklademe na něj maso. Teprve když jsou trouba nebo gril rozpálené, vložíme maso na rošt. Zaručeně se nepřichytí a bude se i lépe obracet.
Kdy třeba maso solit
Maso v polévce solíme tehdy, když přijde do varu. Maso na pečení zase solíme dříve, než ho dáme do pekáče. Solené maso pouští šťávu, která vnikne do tuku, a tak zmírní teplotu, která je pro opékání masa důležitá. Minutky a zvláště játra solíme až po opečení.
Tip redakce: Nechte se inspirovat chutnými recepty, které z Vás udělají hvězdu kuchyně.