16 C
Brno
Středa, 7 června, 2023

Okouzlily vás funkie? Vyberte jim v zahradě dokonalé místo

16.9. 18:00 Dnes se počet odrůd funkií počítá v tisících a vyznat se v nich je někdy trochu složité. Jsou to však nenáročné trvalky vhodné na stinná místa, v nichž jen tak cokoli neroste.

  1. Okraj trávníku nebo záhonu zvýrazníte, pokud vedle sebe vysadíte rostliny stejné odrůdy. Skupinová výsadba znásobí jejich barevný efekt. Menší skupiny vypadají velmi pěkně, pokud se sázejí v lichých počtech, při velkoplošných výsadbách na tom až tak nezáleží.
  2. Funky jsou ideální trvalky pod koruny dospělých stromů. Přítomnost kořenů v půdě jim nepřekáží. V přirozeném polostínu se rychle rozrostou a vyplní prostor okolo kmenů. Ze zámeckých a městských parků možná znáte Funk Sieboldovu ‚Elegans‘, ‚True Blue‘, ‚Blue Angel‘ nebo ‚Ventricosa‘.

Funkie rozzáří každý zastíněn kout záhrady.zdroj: profimedia.sk
Funkie rozzáří každý zastíněn kout zahrady.

  1. Nebojte se ani pěstování v květináčích. Nejkrásnější vyniknou dvoubarevné odrůdy, například ‚Wide Brim‘, ‚Brim Cup‘, ‚Gold Standard‘, ‚Francee‘, které pak můžete rozmístit na terase, kolem altánku nebo jimi zkrášlit severně orientovaný balkon. Smířit se však musíte s tím, že funkie pěstované v květináčích dosahují asi jen poloviční rozměry ve srovnání se stejnými odrůdami rostoucími v záhoně. Mohutnější odrůdy jako například ‚Blue Angel‘, ‚Great Expectation‘ či ‚Big Dady‘ proto při tomto způsobu pěstování velmi nevyniknou. Při péči nezapomeňte na pravidelnou zálivku, aby kořenový bal nikdy úplně nepřeschl. Pokud bydlíte v severnějších oblastech Slovenska, na zimu rostliny is nádobami zakopejte do záhonu nebo odložte tak, aby nezmrzly kořeny. V jižnějších polohách bez problémů přezimují na terase v květináči.

Funkie pěstujte bez obav v nádobách.zdroj: Mak Media Agency / F. Strauss
Funkie pěstujte bez obav v nádobách.

  1. Máte zahradní jezírko v polostínu? Rozhodně k němu vysaďte i funkie. Voda jim vysloveně svědčí stejně jako společnost vlhkomilnejších kosatců (japonský, sibiřský) a alchemiliek.
  2. Funk se vyplatí kombinovat is cibulovinami a trvalkami kvetoucími brzy na jaře, jako jsou sněženky jarní, talovíny zimní, šafrány, podléšky trojlaločné, ladoničky zářivé, bledule jarní, konvalinky voňavé nebo čemeřice. Listy funkií se totiž začínají rozvíjet v době, kdy již tyto skoro kvetoucí rostliny ztrácejí na kráse.

Větší cibulky můžete vysazovat pomocí speciálního sazeče.
Čtěte dál
Pro rozkvetlou jaro! Přinášíme KOMPLETNÍ návod na výsadbu cibulovin

  1. Co se týče polostinných nebo stinných okrasných záhonů, funkie je dobré sázet do společnosti rostlin, které budou v dostatečném kontrastu s jejich výraznými listy. Z trvalek jsou vhodné například čechravy, denivky, plicník, kapradiny, kakosty, Heuchera, zbehovce plazivé, Bruner, ostřice, Jarmanky větší, z okrasných dřevin například rododendrony, azalky, zimostrázy, třezalka kalíšky, mochna keřovité či hortenzie.
- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality