16 C
Brno
Středa, 7 června, 2023

Co s nepoužívaným komínem?

Po úpravách a rekonstrukcích nebo například při nastěhování se do staršího domu se může stát, že máme komín, který ale nevyužijeme a na místě je otázka, co s ním?

Naši předci si ve svých chalupách bez ohně nedovedli představit den, vlastně bez něj nemohli ani fungovat. Pec byla dominantou celého prostoru a sloužila nejen k vytápění, ale především k přípravě jídla. V pozdější době převzala funkci ohně elektřina, naučili jsme se vařit hlavně na sporácích a plotýnkách a kamna tak zůstala spíše na ozdobu nebo přitápění v zimě. K tomu jsme dříve také používali kotle na tuhá paliva, které však nahradila tepelná čerpadla a opět zůstal nevyužitý komín. Jako první nás možná napadne ho zbourat, zastavět, prostě zlikvidovat, aby přes něj zbytečně nešlo do domu vlhko a chlad. S tím bychom ale měli ještě počkat, protože do budoucna se můžeme rozhodnout například pořídit si krbová kamna, která nám vylepší atmosféru. Pokud je komínová vložka funkční a celkově je komín v dobrém stavu, je vhodnější variantou ho zakrýt. Ideálním způsobem je stříška na komín, která pomůže ochránit jeho vnitřek před sněhem či deštěm.

Nejčastější obavy majitelů domů, ve kterých se nachází nevyužívaný komín, jsou totiž právě ze šíření vlhkosti. Součástí každého komína jsou komínová dvířka, která slouží k jeho čistění a musí být dobře přístupná. V některých případech se tak můžeme setkat s tím, že při velké nepřízni počasí právě v těchto místech můžeme vidět vlhké zbytky sazí, což může naše obavy ještě více přiživit. Komínová stříška, která se vyrábí z odolných a nehořlavých materiálů, pomůže ochránit vnitřek komína, aby do něj nepršelo nebo nesněžilo. Na výběr máme mnoho různých variant určených pro různé typy komínů, ať už v nich jsou komínové vložky, nebo nikoli, vždy najdeme vhodnou stříšku. Důležité je ji správně usadit a zkontrolovat, že odolá i větrnému počasí.

V minulosti sloužily stříšky, kromě ochrany před nepříznivým počasím také jako ozdobný prvek na komínu a bývaly zdobené.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality