17.7 C
Brno
Středa, 7 června, 2023

Nezapomeňte sklidit fazole! Je důležitá pro dobrý spánek i psychickou pohodu

Fazole je v naší domácí kuchyni velmi oblíbená luštěnina. Zeleně i sušená je i velmi zdravá.

Konec září je příznačný pro sběr fazolových lusků určených na semeno. Projděte se po zahradě a zkontrolujte porost fazolí. Pokud jsou lusky z poloviny zblednutí, tedy částečně vyschlé, můžete sklízet.

Klidně vyškubejte celé rostliny a na plachtě je přeneste do haly chráněné před větrem a sluncem. Zde semena vysvoboďte ze struku. Když máte hotovo, presýpajte je z nádoby do nádoby za mírného vánku. Ten zbaví fazole zbytků, které do ní nepatří. Pak ji dosušte na suchém a teplém místě.

Odrůda tyčové fazolí šarlatové ‚Scarlet‘.zdroj: Semo a. s., © Agentur Schanda
Pozor na zrniarku
Zrniarka fazolová je škůdce, který se do porostu dostane kdykoliv během vegetace. Larvy potřebují na vývoj teplo, což znamená, že i po uskladnění na teplém místě. Vyvinou se z nich dospělé brouky, které kladou vajíčka i na vysušené semena! Na nízké teploty je však tento brouk velmi citlivý, proto pomáhá fazole ještě před uskladněním vystavit mrazu. Usušené a vytříděné semena vložte do mrazáku na dva dny, pak je skladujte nejlépe ve sklepě, kde teplota nepřesáhne deset stupňů. Samozřejmě měla by být suchá a tmavá.

Fazole: Sušená fazole obsahuje antioxidační sloučeniny, takzvané fytáty, které se však vážou na vitamíny a minerály obsažené v potravinách a tělo je nemůže absorbovat. Proto je dobré nechat sušenou fazoli před vařením nechat odstát ve vodě, aby se fytáty uvoľnili.zdroj: archiv
Fazole: Sušená fazole obsahuje antioxidační sloučeniny, takzvané fytáty, které se však vážou na vitamíny a minerály obsažené v potravinách a tělo je nemůže absorbovat. Proto je dobré nechat sušenou fazoli před vařením nechat odstát ve vodě, aby se fytáty uvolnily.
Na skladování je nejlepší neprůhledná nádoba s pevnými stěnami, jako je láhev z tmavého skla nebo plechovka.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality