16 C
Brno
Středa, 7 června, 2023

Už je čas na oblepení kmene! Chráníte tak jabloně

dnes 11:00 Lepové pásy je třeba v září, nejpozději začátkem října připevnit na kmeny stromů v spodnějších partiích.

Píďalka zimní (Erannis defoliaria) a píďalka podzimní (Operopthera brum) patří mezi poměrně významné škůdci ovocných stromů, přičemž při velkém výskytu jejich larvy způsobují kalamitám. Bezkřídlé samičky na podzim lezou do korun stromů, aby tam nakladli vajíčka na větvičky jednotlivě nebo v malých snůšek. Z přezimovaných vajíček se v dubnu líhnou larvy, dospívají koncem června, kuklí se v půdě. Škůdce má do roku jen jednu generaci.

Důležitá je podpora přirozených nepřátel
Mezi významné přirozených nepřátel píďalek patří sýkorky, které v zimě vyhledávají nakladená vajíčka. Housenky a kukly v půdě během května a června dokáže spolehlivě zlikvidovat drůbež volně puštěná v zahradě.
Před nalepením pásu, byste měli zhrublou borku nejdříve očistit drátěným kartáčem, aby byl povrch kmene co nejhladší a pás k němu dobře přiléhal.

Zhrublou borku pod pasem nejdříve očistěte drátěným kartáčem, aby byl povrch kmene co nejhladší a pás k němu dobře priliehal.zdroj: Michal Sedláček
Následně lepivé povrchy pásu od sebe opatrně oddělte. Pás opravdu těsně omotejte kolem kmene lepivou stranou směrem nahoru tak, aby ho samičky píďalek nedokázali podlézt. Abyste se ujistili, že bude pevně držet a hmyz ho nepodleze, ve vrchní i spodní části ho ještě stáhněte provázkem.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality